Blog

Jak pozbyć się udziału w nieruchomości?

Spis treści

Jak pozbyć się udziału w nieruchomości?

Coraz częściej wiele osób zastanawia się, co zrobić w tej sytuacji. W końcu współwłasność – w aspekcie danej nieruchomości – to mocno uciążliwa sprawa. Tak naprawdę dla wszystkich… Dlaczego tak się dzieje? Jakie wyróżniamy rodzaje współwłasności? Co trzeba zrobić, by pozbyć się udziałów w konkretnych domach albo mieszkaniach?

Współwłasność nieruchomości może być kłopotliwa…

Nierzadko dzieje się tak, że w wyniku spadku jest np. kilku właścicieli konkretnego domu. Czasami np. dziadkowie nie są w stanie zdecydować, komu zapisać mieszkanie. Decydują się zatem podzielić posiadane nieruchomości. Z punktu widzenia prawnego, jest to dość uciążliwa sytuacja dla współwłaścicieli. W końcu często jest tak, że mają oni zupełnie inne wizje dotyczące tego, co zrobić z konkretnym domem albo mieszkaniem. Są osoby, które chcą np. wynajmować nieruchomości. Po to, aby każdego kolejnego miesiąca czerpać pasywny dochód. Inni zaś mają zamiar od razu sprzedawać konkretne domy lub mieszkania. Pomysły są różne. Zarówno przy ewentualnym wynajmie, jak i sprzedaży może dochodzić do konfliktów na tle finansowym. Dlaczego tak się dzieje? Może być przecież tak (i często tak się właśnie dzieje w tych momentach), że jedna osoba będzie chciała wynająć za kwotę x, a druga za y. Na tej płaszczyźnie też dochodzi nierzadko do nieporozumień. Szczególnie jak członkowie rodziny nie są skłonni do tego, żeby jakoś ten kłopot rozwiązać. A przecież nierzadko jest tak, że te osoby są ze sobą pokłócone, a kłopotliwy spadek tylko dolewa oliwy do ognia. Pewne jest zatem jedno. Taka współwłasność to nic dobrego. W praktyce zawsze generuje ona pewne nieporozumienia i może prowadzić do powstawania… coraz nowszych problemów. Dlatego warto zastanowić się, jak ten kłopot rozwiązać.

Jakie są rodzaje współwłasności?

W praktyce można wyodrębnić kilka rodzajów współwłasności. O co tutaj konkretnie chodzi? M.in. mamy współwłasność łączną. Jest to znacznie mniej korzystna sytuacja. W końcu trudno jest rozporządzać takimi właśnie nieruchomościami. Na szczęście tego typu przypadki mają miejsce dość rzadko. O wiele częściej współwłasność przybiera formę ułamkowej. Czym cechuje się natomiast taki wariant? Nawet jeśli posiadasz tylko kilka procent w danej nieruchomości, to (oczywiście zgodnie z polskim prawem) możesz rozporządzać tym zagadnieniem wedle własnego uznania. W teorii wydaje się to bardzo dobre. Praktyka rządzi się jednak swoimi zasadami. W końcu jest bardzo mało osób, które będą chciały kupić np. 1/20 konkretnego domu lub mieszkania. Z jednej strony w takiej sytuacji ewentualny kupiec nie będzie oczywiście jedynym właścicielem. To jednak nie wszystko. Z drugiej strony trzeba byłoby liczyć się z tym, że zarządzanie nieruchomości będzie na barkach wielu osób. A wspólne podejmowanie decyzji z obcymi ludźmi nikomu się nie uśmiecha. Na rynku nie ma zatem praktycznie żadnych ofert od osób prywatnych, które decydują się na takie rozwiązanie. Inna sprawa jest taka, że jeśli współwłaściciel chce sprzedać swoją część mieszkania, to musi uzyskać pozwolenie innych osób. Na pewno jest to zatem kwestia dość zagmatwana.

Co zrobić w takiej sytuacji?

Są jednak dobre wiadomości w tym temacie. Możesz bowiem skorzystać z oferty firmy https://skup123.pl/. Jest to podmiot zajmujący się zawodowo skupem nieruchomości. Jak to wszystko wygląda w praktyce? W pierwszej kolejności musisz zgłosić się do tej firmy. Możesz mieć pewność, że jest ona doświadczona i bardzo sprawiedliwie traktuje swoich Klientów. Zaproponowane ceny będą zatem atrakcyjne. Na początku kooperacji trzeba oczywiście przedstawić konkretną sytuację. Potem eksperci zabierają się za gromadzenie odpowiednich dokumentów. Ustalane są także ogólne warunki oraz nawet małe detale poszczególnej transakcji. Co dzieje się w dalszej kolejności? Obie strony umawiają się na spotkanie u konkretnego notariusza. Tam bowiem odbywa się sprzedaż części nieruchomości. Pamiętaj, by omijać szerokim łukiem oferty, które tego nie zapewniają. W świetle polskiego prawa sprzedaż nawet niewielkiej części nieruchomości musi być odnotowana właśnie u notariusza. Na tej płaszczyźnie nie ma żadnej innej drogi. Jeśli wybierzesz ofertę od Skup123.pl, to nie musisz się niczego obawiać. Wszystko jest przeprowadzane zgodnie z aktualnie panującymi zasadami. Możesz być zatem spokojny o własne interesy. Po podpisaniu umowy przedstawiciele podmiotu ze strony internetowej https://skup123.pl/ przelewają pieniądze na wskazane konto bankowe albo wręczają gotówkę do ręki. Ta druga opcja nie jest do końca polecana. Wszystko ze względu na bezpieczeństwo. Lepiej zatem przygotować numer konta bankowego i wskazać go fachowcom. 

Dlaczego jeszcze warto skorzystać ze skupu nieruchomości?

Kooperacja z takim podmiotem to szansa na błyskawicznie załatwienie formalności. Nie ma innej, szybszej alternatywy w tym temacie. Jeśli wybierzesz fachowców, to możesz być spokojny, bo wszystko będzie przebiegało zgodnie z prawem. Specjaliści zapewniają też wsparcie na każdym etapie. Takim ekspertom nie brakuje profesjonalizmu i odpowiedniego podejścia do wykonywanych obowiązków.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Przeczytaj także

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu